\S’han presentat més de 300 vídeos on han participat 880 alumnes de 55 centres educatius de les Illes Balears
\ L’objectiu és commemorar el 11F, Dia internacional de la Dona i la Nina a la Ciència
\Amb la col·laboració de Convivèxit, IBDona, Emaya i la Casio Divisió Educativa, la Plataforma 11F i, amb les doctores de la UIB Alicia Sintes (Física) i Mar Leza (Biologia)
El jurat del concurs escolar “Jo també vull ser científica” ha decidit que els guanyadors d’aquest primer certamen són els centres educatius CEIP Sa Bodega a la categoria d’infantil i primària i l’IES Antoni Maura a la categoria de secundària i batxillerat.
Convocat per la Conselleria d’Educació, Universitat i Recerca, mitjançant la Direcció General de Primera Infància, Innovació i Comunitat Educativa i a través del CEP IBSTEAM i, amb la col·laboració de Convivèxit, IBDona, Emaya, la Plataforma 11F Balears i la Casio Divisió Educativa i amb les doctores de la UIB Alicia Sintes (Física) i Mar Leza (Biologia); aquesta iniciativa vol commemorar avui el 11F, Dia internacional de la Dona i la Nina a la Ciència.
L’objectiu d’aquest concurs és visibilitzar el paper que han tengut les dones dins la ciència al llarg de la història i, d’aquesta forma, tenir referents perquè les nines s’animin a elegir carreres de l’àmbit científic.
Aquest concurs de vídeos escolars demanava als participants elaborar un anunci adreçat a conscienciar el públic de l’existència d’una bretxa de gènere en els camps científics i de motivació de les noves generacions.
Entre els requisits: vídeos elaborats per grups de fins a 3 alumnes amb durada màxima de 2 minuts, originals i d’autoria pròpia dels participants.
Èxit de convocatòria amb més de 300 vídeos presentats
En total s’han enviat un total de 303 vídeos en els que han treballat 880 alumnes de 55 centres de les Illes Balears. Els participants han optat per una gran varietat de formats i estils, des de missatges de motivació per seguir carreres científiques a repassos de la biografia de grans figures, com Marie Curie, Rosalind Franklin, Hedy Lamarr, Katherine Johnson o Ada Lovelace.
Per illes, 44 són de centres de Mallorca (amb 224 vídeos presentats), 5 d’Eivissa (amb 54 vídeos), 5 de Menorca (amb 22 vídeos) i 1 de Formentera (amb 3 vídeos).
El vídeo guanyador de la categoria A: infantil i primària ha esta el presentat per Clara Prieto, Vega Ramón i Júlia Carbonell de 6è de primària del CEIP Sa Bodega. https://youtu.be/1NW0_Cfov-g
Per altra banda, de la categoria B: secundària i batxillerat, el guanyador ha estat el treball presentat per Roser Miralles i Aissatou Diallo de 1r de batxillerat de l’IES Antoni Maura. https://youtu.be/6FgaecxWvMc
Els dos grups guanyadors rebran un premi consistent en una tauleta, una calculadora científica i un lot de llibres. A més, les seves classes participaran a un taller STEAM i una visita de les científiques que han format part del jurat.
Juntament amb aquest, s’han entregat més premis en reconeixement a la qualitat, originalitat i missatge:
CEIP Mateu Fontirroig – Judit, Àfrica i Lluc https://youtu.be/Rslv3FG0maI
CEIP Verge de Lluc – Neus, Marcel i Mariama https://youtu.be/os3Qq6PJa8E
CEIP Antoni Juan Alemany – Ulises, Blanca i Olivia https://youtu.be/c53gA7r54vw
CEIP Rafal Vell – Sandra, Emma i Ona https://youtu.be/915UHBhatQ0
IES Inca – Mari, Nivin i Aina https://youtu.be/ixXC7SuhX_4
CC Madre Alberta – Isabel i M. Rosa https://youtu.be/2UIt46nGNZo
CC Lladó – Lucia, Paula i Giulia https://youtu.be/ZR2LW_EDH3I
IES Sineu – Marta i Francisca https://youtu.be/iEUuNsUwauc
CC Madre Alberta – Lluch, Ceterina i Alba https://youtu.be/FbjgLmK4s6A
CEIP Mateu Fontirroig – Elena, Martí i Aina https://youtu.be/D2A0vBD4_nI
CEIP Xaloc – Yulia, David i Sergio https://youtu.be/yFGq1sZPvRI
CEIP Rosa dels Vents – Almudena, Amat i Maia https://youtu.be/qUDIYimZamU
CEIP Rosa dels Vents – Luis, Ysati i Sofia https://youtu.be/HUL_ZA3b3IA
CEIP Robines – Sofia, Victòria i Joan https://youtu.be/tYtRVReOu4Q
CC Nostra Senyora de Gràcia – Alice, Ariadna i Aina https://youtu.be/l8pkWPKiG-I
CEIP Rafal Vell – Abril, Carlos i David https://youtu.be/eTtJCdKOYFQ
CC Nostra Senyora de Gràcia – Marina, Laura i Alejandra https://youtu.be/pFYgyOW5Mkk
CEIP Marian Aguiló – Daniella, Lola i Rebeca https://youtu.be/pJj6vD4RSRA
IES Inca – Paula, Núria i Margarita https://youtu.be/1UAnlN5Whrg
IES Madina Mayurqa – Nerea, Aina i Marina https://youtu.be/m04v7OjLu7g
CC Sant Pere – Tania i Marcel https://youtu.be/2htvxjek5Ck
IES Mossèn Alcover – Benvinguda, Neus i Rocío https://youtu.be/VUiRqiN_508
IES Binissalem – Mariaona, Clara i Maria Pau https://youtu.be/QlzwQOWPNJg
IES Inca – Esperança, Nesren i Marta https://youtu.be/I7QS63OJ_TE
IES Can Baló – Olimpia, Sirin i Fàtima https://youtu.be/GOxGEsK81ZQ
L’accés als vídeos guanyadors i als vídeos que han participat, el trobareu a la web http://ibsteam.caib.es/11f2021/