torna

Detall de la notícia

Imatge 4512444

IBJOVE reparteix 27.000€ d'ajudes directes als artistes que han arribat a les finals d'ArtJove 2020

Els sis certàmens d’ArtJove convocats al 2020 foren: Arts Visuals, Literatura, Arts Escèniques, Música per a joves intèrprets, Curtmetratges i Música Jove Contemporània

La festa de cloenda d’aquesta edició s’ha anul·lat pel COVID19

La Conselleria d’Afers Socials i Esports, a través de l’Institut Balear de la Joventut, ha hagut d'adaptar el progama cultural Art Jove a la pandèmia del COVID19, és per això que la figura del guanyador o guanyadora ha estat substituïda per un sistema d’ajudes directes als artistes triats per un jurat format, com sempre, per professionals experts en la matèria. Durant el 2020 el programa cultural Art Jove va convocar sis certàmens, intentant englobar el màxim nombre de modalitats artístiques i, en total, ha concedit 27.000 euros en concepte d’ajudes. Tots els certàmens estaven dotats amb 4.500 euros, repartits de la següent manera:

Una dotació de 2000 euros, a repartir a parts iguals entre els semifinalistes, fins un màxim de 10.

Una dotació de 4000 euros, a repartir a parts iguals entre els finalistes, fins un màxim de 5.

S’han pogut celebrar totes les semifinals programades, excepte la de Música Jove Contemporània, el jurat de la qual ha hagut de triar els finalistes a través de les actuacions que cada grup semifinalista ha enregistrat i enviat al jurat.

Malauradament, la pandèmia i les mesures subsegüents per pal·liar-la han fet inviable celebrar la festa de cloenda tal com estava dissenyada. Aquesta jornada, que estava concebuda com un gran aparador per a tots els finalistes dels sis certàmens, implicava una concentració de gent que no és aconsellable en l’actual situació sanitària. El dia de la cloenda era el dia en que s’havien de celebrar totes les finals de totes les modalitats convocades oferint a la ciutadania una jornada de cultura i creativitat juvenil.

Es va preveure, a les bases del programa, la possibilitat d’un rebrot de la pandèmia durant la tardor o l’hivern del 2020 i es va garantir que els semifinalistes i els finalistes cobressin les diferents ajudes encara que no es duguessin a terme les semifinals i les finals programades. Així, encara que no s’hagi celebrat la festa de cloenda del programa, ni, per tant, cap de les finals dels diferents certàmens, tots els finalistes han cobrat l’ajuda que els hi pertoca.

 

RELACIÓ D’OBRES I ARTISTES SEMIFINALISTES I FINALISTES DEL CERTAMEN D’ARTS VISUALS

SEMIFINALISTES

  1. OK, Google, define arte de Marta Ruiz Anguera

  2. De camino a casa de Leia Goiria Escandell

  3. Proyectar un afuera de Gabriel Llinàs Soto

  4. Vida entre les rajoles de Mercedes Balle Quiroga

  5. Violència, assot costumista de Marta Grimalt Canals

  6. Diari dibuixat, 40 dies d’estat d’alerta de Georgina Gamundi Vives

  7. Experimentar l’asfíxia en el gest de Marina Enrich Genestar

  8. Car boot sale de Carmen Arbós Coll

  9. Sant Perímetre Domèstic de Jara de Tomás Martín

  10. La festa (im)possible de Sergio Monje López

Cada semifinalista ha cobrat 200 euros

FINALISTES

  1. Vida entre les rajoles de Mercedes Balle Quiroga

  2. Violència, assot costumista de Marta Grimalt Canals

  3. Diari dibuixat, 40 dies d’estat d’alerta de Georgina Gamundi Vives

  4. Experimentar l’asfíxia en el gest de Marina Enrich Genestar

  5. La festa (im)possible de Sergio Monje López

Tots els finalistes han cobrat 500 euros

 

RELACIÓ D’OBRES I ARTISTES SEMIFINALISTES I FINALISTES DEL CERTAMEN DE LITERATURA

SEMIFINALISTES

1. El cicle vital de les cigales de Raül Levas

2. Amanda Fowler d’Antoni Serra

3. Llinatges i Malnom de Pau Pascual

4. Estudi sobre el temps i el tempos de Marina Salas

5. Punt de Fuga d’Albert Ferrer.

Cada semifinalista ha cobrat 400 euros

 

FINALISTES

1. El cicle vital de les cigales de Raül Levas

2. Amanda Fowler d’Antoni Serra

3. Llinatges i Malnom de Pau Pascual

Cada finalista ha cobrat 833, 33 euros

 

RELACIÓ D’OBRES I ARTISTES SEMIFINALISTES I FINALISTES DEL CERTAMEN D’ARTS ESCÈNIQUES

SEMIFINALISTES

  1. Des-Con-Fil-Ar de Margalida Salas Caldentey i Roser Galmés Ortiz

  2. Intacta de Mariona Jaume Camps

  3. Solidão de Marina Medeiros Munar i Mónica González Saavedra

  4. Acción-Reacción de Verónica Luque Soria i Elena Arraez Caldentey

  5. Intentant travessar la mar de Mar Fiol Beltran

  6. Habitació Rosa de Daniel Loves The Sodomites

Cada companyia o intèrpret en solitari ha cobrat 333,33 euros

FINALISTES

  1. Intacta de Mariona Jaume Camps

  2. Acción-Reacción de Verónica Luque Soria i Elena Arraez Caldentey

  3. Intentant travessar la mar de Mar Fiol Beltran

Cada companyia o intèrpret en solitari ha cobrat 833,33 euros

 

RELACIÓ D’ARTISTES SEMIFINALISTES I FINALISTES DEL CERTAMEN DE MÚSICA PER A JOVES INTÈRPRETS

SEMIFINALISTES

  1. CLARA MASCARÓ NADAL (viola; Alexei Groot, pianista acompanyant)

  2. TRIO MARESSAR (Paula Martos Isidoro, violoncel; Marc Àngel Nogués Alcaraz, violí; Jorge Pérez Pérez, viola)

  3. AITANA AVILÉS MARÍN (piano)

  4. IMMACULADA OLIVER GONZÁLEZ (piano)

  5. MÚSIQUES D’ELLES (Laura Serra Marín, piano; Maria Mercè Medina Estelrich, flauta)

  6. DUO RISSAGA (Miquel Joan Gelabert Coll, clarinet; Sílvia Rechac Font, piano)

  7. RAUL SABIOTE SÁNCHEZ (bombardí; amb Yuco Mizutani com a pianista acompanyant)

  1. LITORE QUARTET (Sira Pellicer, saxòfon alt; Hugo Lomba Fernández, saxòfon tenor; Jaime Estévez Moreira, saxòfon soprano; Miquel Flores Mula, saxòfon baríton)

 

  1. GABRIELA COURET GONZÁLEZ (contrabaix; amb Alfredo Oyágüez Montero com a pianista acompanyant)

  2. JOAN JORDI OLIVER ARCOS (saxòfon)

Cada grup de cambra o intèrpret en solitari ha cobrat 200 euros.

 

FINALISTES

  1. TRIO MARESSAR (Paula Martos Isidoro, violoncel; Marc Àngel Nogués Alcaraz, violí; Jorge Pérez Pérez, viola)

  2. MÚSIQUES D’ELLES (Laura Serra Marín, piano; Maria Mercè Medina Estelrich, flauta) DUO RISSAGA (Miquel Joan Gelabert Coll, clarinet; Sílvia Rechac Font, piano)

  3. RAUL SABIOTE SÁNCHEZ (bombardí; amb Yuco Mizutani com a pianista acompanyant)

  1. LITORE QUARTET (Sira Pellicer, saxòfon alt; Hugo Lomba Fernández, saxòfon tenor; Jaime Estévez Moreira, saxòfon soprano; Miquel Flores Mula, saxòfon baríton)

 

  1. JOAN JORDI OLIVER ARCOS (saxòfon)

 

Cada grup de cambra o intèrpret en solitari ha cobrat 500 euros.

 

RELACIÓ D’OBRES I ARTISTES SEMIFINALISTES I FINALISTES DEL CERTAMEN DE CURTMETRATGES


SEMIFINALISTES

  1. Time is over de Gabriel Andrés Arocha,

  2. Confinades de Paula Girart Genovart,

  3. ¿Cómo estás? de Martina Yozzi Lahore, Marina Salas Burguera, Dianne Checa Espinoza i Marta Becatini Pou

  4. La pausa de Joan Lluís Clemens Sansó i Joan Ferrer Rodríguez,

  5. Sàvia de Maria Hernández Ruiz

  6. Viñetas d’Antoni Serra Vidal,

  7. Tapiadxs d’Endika Izquierdo Doncel i Magdalena Rodríguez Bozani,

  8. Voramar de Antoni Sastre Serra

  9. Patata de Jan Hernández Marsol

  10. Avistament 1978 de Guillem Miró Mateu

 

Cada grup o participant en solitari ha cobrat 200 euros.

 

FINALISTES

  1. Confinades de Paula Girart Genovart,

  2. Viñetas d’Antoni Serra Vidal,

  3. Tapiadxs d’Endika Izquierdo Doncel i Magdalena Rodríguez Bozani,

  4. Voramar de Antoni Sastre Serra

  5. Avistament 1978 de Guillem Miró Mateu

Cada grup o participant en solitari ha cobrat 500 euros

 

RELACIÓ D’ARTISTES SEMIFINALISTES I FINALISTES DEL CERTAMEN DE MÚSICA JOVE CONTEMPORÀNIA

SEMIFINALISTES

  1. SALVATGE COR (Llorenç Romera Pericàs, Sara Mingolla Ramis, Pere Font Estelrich, Bartolomé Juan Fuster, Fausto Morell Mateu, Gabriel Abrines Martorell i Marina Bril Gutiérrez)

  1. JULIETA CAVALARO (David Restrepo Ortiz i Nieves Julieta sol)

  2. ALEX DUATO

  3. ALANAIRE (Joan Pérez-Villegas Morey, Laura Serra Marín, Pau Enric Serra Marín)

  4. FREEBEEF (Alejandro Calderón Gómez, Alejandro López Franco, Juan José Borbón Chicano i Víctor del Río Rodríguez)

 

  1. SIMONE (Diego Iribe)

  2. TRIADA (Antoni Monserrat Gomis, Bernat Barceló Riutort i Marina Nicolau Domínguez)

  3. ESCARRÀS (Bartomeu Tortella Garcia, Enric Caldentey Albis, Joan Deyà Ordina, Josep Soler Rotger, Llorenç Pocoví Rigo, Miquel Àngel Roig Maimó, Sebastià Caldentey Cloquell i Xim Tomàs Ferrer)

  4. PAU DE DAU (Paula Franco Adela)

  5. REÏNA (Gabriel Riera Martorell, Maria del Carme Vives Salas i Pere Amer Sureda)

Cada grup o intèrpret en solitari ha cobrat 200 euros.

FINALISTES

  1. SALVATGE COR (Llorenç Romera Pericàs, Sara Mingolla Ramis, Pere Font Estelrich, Bartolomé Juan Fuster, Fausto Morell Mateu, Gabriel Abrines Martorell i Marina Bril Gutiérrez)

  1. ALEX DUATO

  2. ALANAIRE (Joan Pérez-Villegas Morey, Laura Serra Marín, Pau Enric Serra Marín)

  3. FREEBEEF (Alejandro Calderón Gómez, Alejandro López Franco, Juan José Borbón Chicano i Víctor del Río Rodríguez)

 

  1. REÏNA (Gabriel Riera Martorell, Maria del Carme Vives Salas i Pere Amer Sureda)

Cada grup o intèrpret en solitari ha cobrat 500 euros.