torna

Detall de la notícia

"Elements", "1,28" i "Hello-O", les tres propostes de dansa contemporània finalistes d'Art Jove

Aquest divendres 30 de juny, en el marc del Festival Dansamàniga, s'ha celebrat la semifinal del certamen de Dansa Contemporània del programa cultural Art Jove 2017.

"Elements", de la companyia 9 ESPAI ESCÈNIC, "1,28", de Raquel Klein, i "Hello-O", de Kse&Me, són les tres propostes de dansa que han resultat finalistes del certamen.

El programa cultural Art Jove és una iniciativa de l’Institut Balear de la Joventut de la Conselleria de Cultura, Participació i Esports i s’adreça a joves artistes nascuts o residents a les Illes Balears i en edats compreses entre els 16 i els 35 anys.

Les actuacions, gratuïtes, s'han fet a l’Auditori de Sa Màniga de Cala Millor, a partir de les 20.30 h.

El públic assistent ha pogut gaudir de les interpretacions de 8 formacions de ballarins, amb un repertori d’entre 5 i 10 minuts.

D’aquestes 8 formacions es podien classificar fins a un màxim de 3 per passar a la final que se celebrarà al Teatre Mar i Terra, de Palma, el proper 2 de desembre de 2017.

El jurat està presidit per Lipi Hernández, coreògrafa i directora artística de La Caldera, i format pels ballarins i coreògrafs Andrea Cruz i Marc de Pablo i pel director i programador de Sa Màniga, Pere Santandreu. 

La dotació total del premi és de 4.000 € repartits de la següent manera: 1.000,00 € en metàl·lic per la formació guanyadora i 1.000,00 € més, (500,00 € per bolo) en concepte de pagament per actuar a la FiraB! i al Festival Palma amb la Dansa 2018. Els 2.000,00 € restants es destinaran a pagar actuacions del guanyador i dels finalistes. Aquesta quantia es repartirà a parts iguals entre les persones o els grups classificats, tenint en compte que cada component rebrà 125 € i que la dotació total màxima per a cada companyia, amb independència del nombre de membres d’aquesta, serà de 500 €. Es garanteix un mínim d’una actuació per a cada grup finalista fins a exhaurir els 2.000 €.
 
Semifinalistes (per ordre d’actuació)
 
Terra envoltada de blau
Coreografia: Carme Carretero
Intèrprets: Carme Carretero
Música: edició pròpia
 
En piezas tú
Companyia: Bonoaga
Coreografia: Aina Zuazaga i Bonobo/Leti Gar
Intèrprets: Aina Zuazaga
Música: “En piezas tú”
Autor música: Mon Joan Tiquat
 
Elements
Companyia: 9 ESPAI ESCÈNIC
Coreografia: Mireia Sans
Intèrprets: Elisabeth Verger, Marta Otero, Andrea Cuervo, Maria Gelabert i Mar Fiol
Música: “Elements (Deluxe)”
Autor música: Ludovico Einaudi
 
8 gotas
Companyia: ART EN MOVIMENT
Coreografia: Doryan Suárez
Intèrprets: Rosa Ribas, Antònia Carretero, Maria Moll, Laia Bagur, Aina Maria Gener i Glòria Gornés
Música: “Aerial Boundaries”, “Reel”, “Norrskenkerin Borg Last Ride Home Magnus Ringblom Perla, “Finding It There”
Autor música: Michael Hedges, Dmitry Evgrafov, Islands of Light, Golmund
 
XXXXXXX
Coreografia: Pere Mas
Intèrprets: Pere Mas
Música:
Autor música: Jon Hopkins i Quantic Quartet
 
Meji  kán
Coreografia: Mari Carmen Gómez i Catherine Barceló
Intèrprets: Mari Carmen Gómez i Catherine Barceló
Música: “I Won’t Complain” i “Because I’m Me”
Autor música: Benjamin Clementine i The Avalanches
 
1,28
Coreografia: Raquel Klein
Intèrprets: Raquel Klein
Música: “Cradle Song”
Autor música: Kitka i Adrià Juan-Alberts Tarrats
 
Hell-O
Companyia: Kse&Me
Coreografia: Ksenia Guinea i Neus Cortés
Intèrprets: Neus Cortés
Música: “Clown and Sunset Records, NY.”
Autor música: Gabriel Marcel